Kuidas valida sobiv parkett?

parkett

Põrand on sisekujunduse üks peamisi elemente. Ja põrandakatte valik on väga oluline otsus, millest sõltub suurel määral teie kodu stiil ja sisekujundus. Parkettpõrandakate kodu interjööri jaoks on suurepärane valik, kui soovite oma ruumi soojust ja stiili lisada. Siis on selle lisakasu ka isolatsioonist! Räägime siin postituses parketist lähemalt, et saaksite teha teadliku otsuse ja valida endale sobivaima. Teil on palju võimalusi, väga erineva stiili ja eelarvega.

Parkettpõranda disain

Arvestades põrandakatete olulist rolli teie kodu kujunduses ja stiilis, väärib see erilist tähelepanu. Ja selle uuendamine võib suurendada teie ruumi väärtust, esteetilisust ja funktsionaalsust. Parkett on seega suurepärane võimalus oma sära saavutamiseks ja seetõttu, et erinevalt külmematest plaatidest annab see kodule elegantse ja hubase ilme. Kui soovite, et lõpptulemus oleks tööd väärt, ei tohiks te tähelepanuta jätta selliseid tegureid nagu disain, tekstuur, värv ja kvaliteet.

Õiget värvi parkett

Üldiselt jagunevad puitpõrandad heledateks, keskmisteks ja tumedateks toonideks. Enne kui otsustate, milline neist teie jaoks sobib, peaksite mõtlema mõnele asjale. Võtke arvesse oma maja suurust, ruumi saabuva loomuliku valguse hulka ja oma isiklikku stiili, et parkettpõrand teie ruumis hästi toimiks. Näiteks suures valgusküllases korteris sobib peaaegu iga teie valitud parkettpõrand. Väikeses ja pimedas ruumis sobib aga hele parkettpõrandakate ideaalselt, sest see loob ruumi rohkem avarust. Kindlasti arvestage ka oma mööbli stiili ja värviga, sest kõik parkettpõrandate värvid ei sobi hästi igasuguste mööbli- ja sisustusstiilidega.

Parketimustrid

Otsige oma parkettpõranda jaoks huvitavat mustrit, mis täiendab teie sisekujundust.
Parkettpõrandakate koosneb mosaiikmustriliselt paigutatud puidutükkidest. Keerulise disainiga kooslustesse paigutatuna võivad parkettpõrandad olla täiesti lummavad. Neid on ehituses kasutatud pikka aega ja need on viimastel aastatel oluliselt parenenud. Õige planeerimise korral saate paigaldada dekoratiivsed mustrid, mida soovite oma põranda kauniks muutmiseks. Parkettpõrandad pakuvad ainulaadset välimust, mis eristab neid paljudest teistest põrandakatetest.

Kalasaba parkett

Kalasaba parkett on muutunud äärmiselt populaarseks valikuks põrandakatete puhul

Kalasaba parkett jäljendab kalasoomuseid ja seda on kodudes kasutatud sajandeid. Vana-Egiptuses oli see reserveeritud vaaraodele ja nende kodudele. Egiptlased uskusid, et see muster peletab kurjad vaimud eemale. Rooma impeeriumis kasutati kalasabamustreid ülimalt vastupidavate ja stabiilsete teede loomiseks. Tänapäeval võib seda leida erinevatest kohtadest, kontoritest restoranide ja eramajadeni.

Kuigi puitpõrandate valikuid on palju, on kalasaba üks populaarsemaid kujundusi. See mitte ainult ei lisa igale ruumile rohkem detaile, tekstuuri ja iseloomu, vaid seda saab kasutada ka iga ruumi ülemineku- või viimistlusena. See on üks neist puitpõrandamustritest, mida sageli muuseumides ja paleedes näete ning mis on ühtaegu elegantne ja alahinnatud. Kui soovite oma sissepääsu ja elutuppa elegantset välimust, on kalasaba parkett hea lahendus. Kombineerituna lihtsa sisustuse ja minimaalsete tarvikutega muudab see kodu lihtsasti stiilseks.

Kalasaba loob optilise illusiooni suuremast alast, sest pilk tõmbab mustri “V” laiema osa poole. Tänu sellele efektile sobivad kalasabapõrandad hästi kompaktsetesse ruumidesse

Kuidas paigaldada parketti?

Eelarve

Veel üks oluline asi, millele mõelda, on teie eelarve ja see, kui palju soovite oma uude põrandasse investeerida. Põrandamaterjal on see, mis katab vundamendi ja loob põranda pinna. Parkett koosneb väiksematest tükkidest plokkidest, mis on integreeritud plaadisuuruseks võreks. Seda on saadaval erineva kvaliteedi ja hinnaga, näiteks puiduspooniga kaetud puitlaastplaat, lamineeritud puit ja täispuit, viimane on kalleim. Lisaks sõltub keskmise lehtparkettpõranda paigaldamise maksumus kvaliteedist ja viimistlusastmest, pinnast, ettevalmistusest ja tööjõukulust.

Parkettpõrandate plussid ja miinused

Pole kahtlust, et parkett on palju ilusam ja hubasem kui tavalised plaadid ning et hea parkettpõrandaga saate anda oma kodule ainulaadse välimuse. Tegelikult on naturaalsest puidust parkettpõrand olnud aristokraatlike ja jõukate perede populaarne valik sajandeid. Sellel on aga oma eelised ja puudused ning enne selle olulise otsuse tegemist peate mõlemaid teadma.

Parkettpõranda eelised:

 • Esteetiliselt atraktiivne
 • Lihtne hooldada
 • Vastupidav ja kauakestev
 • Lisab kodule väärtust
 • Saadaval on erinevad stiilid ja mustrid

Parkettpõranda miinused:

 • Vastuvõtlik kriimustustele
 • Liiga intensiivsel kokkupuutel võib tuhmuda otseset päikesevalguses
 • Niiskus võib kahjustada saada
 • Vajalik tihendamine ja poleerimine
 • Võib olla kulukas

Nüüd, olles tutvunud selle teabe ning eeliste ja puudustega, teate, mida täiusliku parkettpõranda valimisel arvestada, olete valmis omale parketti valima!

Parkettpõrandate eest hoolitsemine

Kui teil on kodus parkettpõrand juba olemas või olete otsustanud selle paigaldada, pidage meeles neid näpunäiteid, et kaitsta seda enneaegse kulumise eest ning hoida see kena ja läikiv:

 • Maja ukse juurde oleks hea paigalda vaip, sest väljast tulev tolm õõnestab parketti
 • Püüdke kodus kingi mitte kanda
 • Katke toolide ja muu mööbli jalad kaitsmetega
 • Kui kukutate klaasi vett või muud vedelikku, kuivatage see kohe pehme lapiga
 • Puitpõranda puhastamiseks kasutage sobivaid tooteid või veelgi parem – tehke ise puhastusvahend äädika ja mõne tilga eeterliku õliga, et see loomulikult säiliks
 • Püüdke vältida päeva jooksul otsest päikesevalgust põrandale, et minimeerida värvimuutust
 • Vältige tolmuimemist iga kord, kui seda puhastate. Just seda tüüpi põrandate jaoks on spetsiaalsete harjastega harjad, seega oleks mõistlik investeerida sellisesse
 • Mõne aja pärast peate seda tõenäoliselt lihvima ja lakkima.